Fransa Konsolosluğu, Fransa Vizesi
Fransa Konsolosluğu, Fransa Vizesi
Duyurular Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; ambafrance-tr.org

Fransa Vatandaşlık İşlemleri

Fransa Vatandaşlığı

Fransa’da 5 yıl ikamet edip, yaşadıktan sonra Fransa vatandaşlığı veya Fransa’da sürekli oturum izni talebiyle başvuruda bulunabilirsiniz. Bu süre evlilik gibi durumlarda biraz daha kısa olabilir. Fransa’da 5 yıl süreyle uzun süreli oturum izni ve çalışma iznine sahip olanlar Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.  Fransa vatandaşlığı veya Fransa’da sürekli oturum izni için başvuru da bulunsanız da, her iki seçenek de Fransa’da uzun süreli ikamet etmenize imkan sağlamaktadır.

Fransa’da sürekli oturum-ikamet izni size Fransa’da 10 yıl boyunca yaşama imkanı sunar. 10 yılda bir uzatma veya yenileme işlemi yapılması zorunludur.  Bununla birlikte Fransız vatandaşlarının sahip olduğu eğitim alma, çalışma, tıbbi yardım alma gibi birçok yasal hakka sahip olmakla birlikte Fransa’daki seçimlerde oy kullanamazsınız, seçme ve seçilme hakkınız olmaz veya bazı kamu hizmetlerinden yararlanamayabilirsiniz.

Fransa’da sürekli oturum izni talebi yerine Fransa vatandaşlığına geçtiğiniz taktirde Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul edilirsiniz ve Avrupa Birliği üye devletlerinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Kendi uyruğunuzdan tamamen çıkmak yerine çifte vatandaş olabilirsiniz.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Gerekli Evraklar

  1. Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)
  2. Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi
  3. Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi
  4. Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi
  5.  Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

Çifte vatandaşlık işlemi yapmak için, harç ve posta bedelleri vadeli hesaba yatırılarak ödenmesi gerekmektedir. Nakit ödeme veya çekle ödeme kabul edilmemektedir. Bu ödemeyi posta üzerinden yapabilirsiniz. Ödeme yapıldıktan sonra doldurduğunuz Vat-12 formunun orijinal halini başvuruda Türkiye Başkonsolosluğuna ibraz etmek üzere diğer başvuru evraklarıyla birlikte sunacaksınız.

Fransa Çifte Vatandaşlık İçin Nüfus Kayıt Evrakları

Fransa çifte vatandaşlığından yararlanmak için doğum kayıt örneği, evlilik kayıt veya aile kağıdı almak amacıyla aşağıdaki evrakların Türkiye Başkonsolosluğa "Vatandaşlık Hizmeti" ibaresiyle postayla gönderilmesi gerekmektedir.

Fransa çifte vatandaşlık başvuru dilekçesinde "anne kızlık soyadı" belirtilmelidir.  Evli kadınların, "kızlık soyadı" bilgisi de dilekçede yer almalıdır.

Fransa vatandaşlığına geçiş veya sürekli oturum izni alma işlemlerinde göz önünde bulundurulan en önemli kriterlerden biri en az 5 yıl boyunca ülkede yaşamış ve çalışmış olmaktır. Çalışma ve oturum izni aldığınız süre zarfında eğer Fransa’dan 6 aydan daha uzun süre ayrıldığınız taktirde sürekli oturum izni talebi geçersiz veya hükümsüz sayılabilir. Bununla birlikte istisnai durumlar söz konusudur ancak bu konuda bilgi almak için ikamet etmekte olduğunu bölgedeki idari birimlere danışabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Fransa Vatandaşlığına Geçiş

Evlenme yoluyla veya ebeveynelerinizden biri Fransız uyruklu ise Fransa vatandaşlığına geçtiğinizde 18 yaşını doldurmuş olmak ve Fransa’da ikamet etmeniz halinde birçok kamu hakkında (seçme hakkı da dahil) olmak üzere faydalanmaya başlarsınız.

5 yıl boyunca Fransa’da yaşamakta olduğunuzu kanıtlayacak belgeleriniz olduğu taktirde Fransa vatandaşlığına geçiş ile ilgili işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Fransız toplumuna entegre olduğunuzun kanıt olan Fransızca ve Fransa’nın kültürü ve toplumu ve ayrıca Fransız vatandaşların hakları hakkında bilgilerinizi bazı durumlarda belgelerle ispat etmeniz gerekebilir. Vatandaşlığa kabul edilmeniz durumunda Vatandaşlığa kabul ve Entegrasyon Sözleşmesini (CAI) imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşme formu 12 ay geçerli olup, 12 aydan sonra sözkonusu sözleşmenin (CAI) koşullarını (Fransızca bilme ve yurttaşlık bilgisi vb.) karşılayıp karşılamadığınız yetkiler tarafından değerlendirilecektir.

Aşağıdaki şartlara riayet etmeniz koşuluyla bir Fransız vatandaşıyla evlenip, 4 yıl evli kaldıktan sonra Fransız vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz. Bazı durumlarda 4 yıl evlilik koşulu 5 yıla çıkabilir. (Örneğin evliliğinizi müteakiben en az 3 yıl boyunca Fransa’da yaşadığınız kanıtlayamadığınız durumda)

Evlilikten Dolayı Talep Edilen Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar:
 

Çocukların Fransa Vatandaşlığına Geçişi

Fransa sınırları içinde doğan yabancı ülke vatandaşlarının çocukları 16 yaşını doldurduktan sonra vatandaşlık talebinde bulunabilir. Ancak 18 yaşında, eğer 11 yaşından beri 5 yıl süreyle sürekli olarak Fransa’da ikamet ettiklerini ispat ettikleri taktirde Fransız vatandaşı olmaya hak kazanırlar.

Ayrıca 2015 yılında düzenlenen bir Fransız yasasına göre 6 yaşından 18 yaşına kadar Fransa’da yaşamış, öğrenim görmüş ve Fransız kardeşi olanlar Fransa vatandaşlığına kabul edilirler.

Ebeveynlerden birinin Fransa vatandaşı olması ve 5 yıldan fazla süre Fransa’da yaşamış olması, çocuğunun Fransa vatandaşlığına kabul edilmesini sağar.

Yasal vasisi Fransız olan ve onun tarafından büyütülen evlat edinilmiş ve büyütülen çocuklar ilerde Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirler.

Fransa Vatandaşlık Başvurusu

Yukarıdaki söz edilen koşulları karşıladığınız taktirde Fransa’da yaşadığınız bölgedeki idari birime vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Fransa vatandaşlık başvurusu yapmanız için aşağıdaki evrakların fotokopileriyle birlikte, durumunuza uygun  ‘vatandaşlık beyanı isteği’ sunmanız gerekmektedir:

 

Fransa Vatandaşlık İşlemleri