Fransa Konsolosluğu, Fransa Vizesi
Fransa Konsolosluğu, Fransa Vizesi
Duyurular Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; ambafrance-tr.org

Fransa Aile Birleşimi Vizesi

Fransa’da yaşayan bir akrabanızın ya da eşinizin yanına yerleşmek istediğinizde Fransa Aile Birleşimi vizesi için başvuruda bulunmanız gerekecektir. Ancak bu vize için başvuruda bulunmadan önce oturum ve çalışma iznine dair belirli koşulların gerektirdiği kriterlere uygun şekilde hareket edilmiş olması önemli ve bazı durumlarda zorunludur. Bu kriterler yanına yerleşmeyi planladığınız akrabanızın uyruğu, hangi çeşit bir vizeyle Fransa’da ikamet ettiği ve ne kadar süredir Fransa sınırları içinde yaşamakta, çalışmakta ve ikamet etmekte olduğu gibi bir takım faktörlerle yakından ilişkilidir.  

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre dışında üçüncü ülkelerden gelen vatandaşlarının aile birleşimi başvurusunu aşağıdaki koşullar altında yapabilirler.

 

Yakınınızın yerel bir tıbbi ve sosyal hizmetler departmanı olan sağlık Ve Sosyal İşler Müdürlüğüne veya Fransa Göç Ve Entegrasyon Ofisine bizzat başvuruda bulunması gerekecektir. Bu devlet dairelerinde yakınızdan ikamet adresi ve konaklama koşullarıyla ilgili bilgilerin yanında finansal durumuyla ilgili yeterliliğe sahip olduğunu ispat edecek belgeler sunulması istenebilir.

Eğer sizin kendi adınıza yaptığınız ve yakınınızın devlet dairelerine yaptığı başvurular olumlu sonuçlanırsa aile birleşimi işlemini başarıyla gerçekleştirmekle birlikte yine de Türkiye’deki Fransa Konsolosluklarından uzun süreli vizenizin olması bir zorunluluktur. Bu vize 1 yıl geçerli olup ikamet kartı yerine de geçmektedir. Bu şartlarda Fransa’ya varmanızı müteakiben 2 ay içinde Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisinin yerel şubesine kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Eğer 1 yıldan daha uzun süre kalacaksanız Fransa oturum izni başvurusunda bulunmanız zorunluluk arz eder.

Eğer yakınınızın ikametgah ya da oturum belgesinde “Özel yetenek” “Görevli Personel”, “bilimsel araştırmacı” ibaresi varsa ya da Avrupa Birliği mavi kartına sahipse aileniz ve siz “özel aile” statüsünde değerlendirilip “Aile Birleşimi” oturum izni almaya hak kazanırsınız.

 

Aile Birleşimi yapacağınız yakınınız Fransa Vatandaşı ise;

 

 

 

 

 

Fransa Aile Birleşimi Vizesi